<
Skip to content ↓

Silver, Sapphire and Gold Stars - May 2019

Congratulations to all the children who were awarded stars this month...

Congratulations to the following children who have been awarded a Silver star for Improvement this month –

6H - Cassius Haye – general determination in all subjects and, in particular, Science – all subjects

6H – Belle Ellis – for oral contributions in lesson time illustrating excellent understanding – Science / English

6H – Robyn Curtis – showing thoughtful reasoning in an opinion piece about the importance of railways – English / History

6H – Isabelle Traynier – showing thoughtful reasoning in an opinion piece about the importance of railways – English / History

6H – Sreya Vegasana - showing thoughtful reasoning in an opinion piece about the importance of railways – English / History

6H – Nell Bruin – showing careful observation and thoughtful reasoning in an opinion piece about the importance of railways – English / History

6H – Hugo Maxwell – showing thoughtful reasoning and summarising in an opinion piece about the importance of railways – English / History

6H – Hannah Chamadia – showing thoughtful reasoning and summarising in an opinion piece about the importance of railways – English / History

6R – Oliver Newell – for successful completion of the EnglishType course and for showing determination, resulting in passing both test 1 & test 2 – Computing / English

6R – Adam Woods – for engagement in recent topics and detailed work showing deeper understanding - Science

5W – Maia Fried - for successful completion of the EnglishType course and for showing determination, resulting in passing both test 1 & test 2 – Computing / English

3B – Freya Duke – answering in sentences to show full understanding of the topic

3B – Amber McCord – use of similes in description and writing an engaging story about The Creepy Forest – English

2W - Alexander O'Neill - progress in writing and an excellent piece of creative writing.

2J – Lucy Junginger – for independent story writing, responding to challenge and for reading completed work to Mrs Rudge

Congratulations to the following children who have been awarded a Sapphire star for Consistent Good Work this month –

6H - Luca Pavey – Science

6H – Daniel Bower – Science

6R – Samuel Lawson - Science

3B - Matilda Morgan - Humanities

2W - Ida Pryce - English (creative writing)

1J - Kiera Edwards - Maths and English

Congratulations to the following children who have been awarded a Gold star for Outstanding Work this month –

6H – Isabelle Traynier – for representing St. Christopher’s The Hall in swimming and for qualifying for the Nationals

6H – Nell Bruin – for representing St. Christopher’s The Hall in swimming and for qualifying for the Nationals

5I - Jessica Shiu – for representing St. Christopher’s The Hall in swimming and for qualifying for the Nationals

5I - Nathaniel Sawyer - for representing St. Christopher’s The Hall in swimming and for qualifying for the Nationals